Niech zespół wybierze jednego z bohaterów (Mary lub Colina) do dalszej pracy.. II - Życie Colina przed poznaniem tajem-Ogród pełen niezwykłych zapachów.. Bieżący rok szkolny .. (autobus) - ok. 15:00 (PKP) - wycieczka uczniów klasy III b do tajemniczego ogrodu w Nowogardzie (opiekun - p. Klaudia Szymczak) Zespół Szkół .Symbolika ogrodu w powieści.. Klasa II - III Czas 2 x 45 minut Cele Uczeń: poznaje różnorodne tekstów kultury, właściwie odbiera i analizuje dzieło filmowe, posiada wiedzę na temat tworzywa filmowego, formułuje przesłanie dzieła filmowego, pojmuje film jako syntezę sztuk .Jedną z lekcji poświęciliśmy na opisywanie głównych bohaterów "Tajemniczego ogrodu", czyli Colina i Mary.. ŚWIATŁA GASNĄ SCENA IV ZAPALAJĄ SIĘ ŚWIATŁA Na scenę wchodzi Dick, rozgląda się, znajduje patyk, rzuca go w górę i łapie.. (Zwrócenie uwagi na znaki interpunkcyjne użyte w cytacie) 2) Interpretacja cytatu.10 Temat: Film jako synteza sztuk na podstawie Tajemniczego ogrodu Agnieszki Holland.. nie ma tu o kluczu do tajemniczego ogrodu!Wydany w 1909 roku "Tajemniczy ogród" przyniósł jej dużą sławę i zaliczany jest w poczet najlepszych utworów pisarki.Głównymi bohaterami powieści.. Wymiana listów między Mary, Colinem a Dickiem.. Poniższe scenariusze zaczerpnięte zostały z książki: "Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym" pod redakcją Józefa Binnebesela, Piotra Krakowiaka i Anny Janowicz, przygotowanej przez Fundację Hospicyjną..
Dalsze losy bohaterów "Tajemniczego ogrodu".2.
Aby zrobić to niestandardowo, przygotowałam w canvie notatkę graficzną z kolorowanką w tle.. Dzięki poznaniu natury, dziewczynka poznaje także samą siebie.. Mary i ogrodnik opuszczają scenę.. Mapa serwisu:Można we wstępnej części zajęć obejrzeć fragment innego filmu, ale w związku z tym, że w kolejnym etapie lekcji uczniowie analizują kadry z "Tajemniczego ogrodu", ten film wydaje mi się najbardziej odpowiedni.. 2) Nauczyciel na tablicy pisze cytat z utworu: "Tajemniczy ogród (…), przebudził się do życia.. MATERIAŁY: Książka pt. "Tajemniczy ogród" F. H. Burnett.. Dziewczynka nie zaznała w życiu miłości i ciepła.. Wychowywała ją służba hinduska.. Plan wydarzeń "Tajemniczy ogród" Połącz w pary.. Odpowiedzi (pytania pisemne) 1.Panno Mary, kapryśnico, odwróć zagniewane lico.. tajemniczy ogród Znajdź słowo.. W środku koła wpisz słowo ogród.. 2.Ćwiczenia słownikowe.. Dwadzieścia lat później.. 3.Tok lekcji 1) Nauczyciel zapisuje na tablicy cytat pochodzący z filmu na podstawie powieści "Tajemniczy ogród".. Uczeń: - omawia elementy świata przedstawionego (czas, miejsce akcji, bohaterowie) - określa temat i główną myśl utworu, - wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio, - identyfikuje nadawcę i .Pożegnanie z lekturą Frances'a Hodgson'a Burnett'a "Tajemniczy ogród"..
Cele lekcji.
Po tragicznej śmierci żony, pan Craven zamknął furtkę i zakopał klucz, zabraniając komukolwiek do niego .Ma dwanaście lat i wzbudza sympatię ludzi swoją zabawną i miłą powierzchownością.Praca klasowa "Tajemniczy ogród" 1.. Część właściwa: 1) Próba wspólnej interpretacji cytatu.Skojarzenia z wyraza-mi: tajemniczy, ogród.. wg Agnieszkakulig7.. Zaangażowanie 1.. Podziel uczniów na trzyosobowe zespoły.. a) Zadanie domowe "Korzystając z Karty pracy ucznia, opisz postać jednego z bohaterów powieści, tworząc charakterystykę postaci.". Każdej grupie daj zestaw małych karteczek i pisaki.. Mary, Colin i ich potrzeby 20 min.. Na podstawie przeczytanej lektury napisz jak wyglądał ogród w różnym czasie.. W twym ogródku rosną kwiatki, róże, dzwonki i bławatki.. Tajemniczy ogród Krzyżówka.. PLANOWANIE ŚRÓDLEKCYJNE 1.Przebieg lekcji: Część wstępna: 1) Sprawy organizacyjne: powitanie z uczniami, sprawdzenie listy obecności.. "Tajemniczy ogród (.. ), przebudził się do życia.. Logowanie z domu; Logowanie w szkole; Dziennik.. Swobodne wypowiedzi na temat obejrzanego filmu - burza mózgów (np. film był ciekawy, smutny, wzruszający, kończy się optymistycznie, jest pełen zagadkowości itp.).. Temat: Świat przedstawiony w lekturze "Tajemniczy ogród"..
b) Karta pracy ucznia ...Przebieg lekcji I.
Wypracowanie klasowe.. Przedstawienie proble-mu: Obejrzeliście film "Tajemniczy ogród".. Dick inspiruje Mary do zbliżenia się do sfery duchowości i Boga.. Tajemniczy ogród Połącz w pary.. Stary ogrodnik, Ben Weatherstaff.. Rozwinięcie.. Mary Lennox jest bohaterką książki pt. "Tajemniczy ogród".Quiz "Tajemniczy ogród" Test.. Burnett F. H., Tajemniczy ogród, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 1994.. "Tajemniczy ogród" (lektura uzupełniająca) - scenariusz 5 68 kB Opracowania lektur, Scenariusze lekcji Zaloguj się, by mieć dostęp "Tajemniczy ogród" (lektura uzupełniająca) - test ze znajomości lektury 30 kB Opracowania lektur, Testy Zaloguj się, by mieć dostęp "Tajemniczy ogród" (lektura uzupełniająca) - ćwiczenia wprowadzające 227 kBKartka z pamiętnika Mary, Colina lub pana Cravena.. Napisz kartkę z pamiętnika Mary, dotyczącą dowolnego wydarzenia z lektury.. (1,5 strony) Opisz twój wymarzony ogród.. Wykonajcie dwa plakaty i opiszcie je.. Podsumowanie lektury.. Chodź, odprowadzę cię do domu.. Klasa 5 Polski.. 4.Zapytanie uczniów z charakterystyki Mary i Colina 5.Podział uczniów na 2 grupy CZĘŚĆ WŁAŚCIWA 1.Rozdanie uczniom arkuszy papieru ze szkicem meta planuStrona główna-Scenariusze zajęć filmowych-Tajemniczy ogród (1993) .. Nauczyciel przypomina, że reżyserem "Tajemniczego ogrodu" jest Polka, autorka wielu znanych dzieł filmowych, Agnieszka Holland..
Zapisanie tematu i zapoznanie z celami lekcji.
wg Monikacze.W ogrodzie.. Witam mam na jutro zadanie domowe.. Prowadzący inicjuje rozmowę na temat obrazu, zadając pytania:Porównanie ogrodu do Edenu podczas przebywania tam dzieci dopełnia obecność posłusznych Dickowi zwierząt, które przypominają zwierzęta stworzone przez Boga, by dotrzymały towarzystwa pierwszym ludziom.. Tajemniczy ogród Ustawianie w kolejności.Scenariusz 1; Scenariusz 2; Plan lekcji cz.1; Plan lekcji cz.2; Plan lekcji cz.3; Serwer plików SZKOLNA13-NAS .. Klasa 4 Klasa 4 Klasa 5 Klasa 5 Klasa 6 Klasa 6 Polski Polski.. Podział klasy na 3 grupy.. Zapowiedz, że rozmowy o bohaterach będą przebiegać w dwóch turach.. Pokażę ci, gdzie mieszkam.. Najpierw uczniowie zastanawiają się .WSTĘP: 1.Sprawdzenie listy obecności 2.Sprawdzenie zadania domowego (definicja słowa metamorfoza) 3.Podanie tematu zajęć.. Nadchodzi Mary, która dalej doskonali skakanie na skakance.. I - Życie Mary przed odkryciem tajem-niczego ogrodu i po "wejściu" do niego.. (2 lekcje) 2.. W niniejszym tekście przywołuję małą bohaterkę Tajemniczego ogrodu - Mary Lennox, służy to jednak jedynie .wg Maciekbartkowia.. Jest to miejsce owiane tajemnicą i milczeniem od dziesięciu lat.. Ogród w powieści Frances Hodgson Burnett ogrywa istotną rolę w życiu głównych bohaterów i dla każdego z nich ma inne znaczenie.. Charakterystyka wybranego bohatera.. Ponieważ rodzice jej nie kochali.. Klasa 4 Polski.. Załączniki .. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, żecały świat jest ogrodem.".. Badanie 1.Plik tajemniczy ogród.doc na koncie użytkownika joasicek • folder scenariusze lekcji • Data dodania: 15 cze 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Wypracowanie na temat lektury Tajemniczy ogród " PROSZE.. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, żecały świat jest ogrodem.". Tajemniczy ogród i jego przemiany Sortowanie według grup.. Uczniowie zapisują pracę domową z tablicy do zeszytów.. Najpiękniejszy dzień w moim życiu.. Poradnik małej ogrodniczki.. pracuje z tekstem, porównuje zachowania bohaterów i ocenia zachodzące w nich zmiany, dostrzega analogię między rozwojem wewnętrznym bohaterów, a rozkwitającym ogrodem, redaguje opis wyglądu jednego z bohaterów.. Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów, mówiąc, że dzisiejsza lekcja jest kolejnąScenariusze lekcji.. Realizacja tematu zależeć będzie bowiem od tego, czy dzieci już kiedykolwiek redagowały charakterystykę bohatera literackiego..