Scenariusz lekcji z tajemniczego ogrodu

Pobierz

Niech zespół wybierze jednego z bohaterów (Mary lub Colina) do dalszej pracy.. II - Życie Colina przed poznaniem tajem-Ogród pełen niezwykłych zapachów.. Bieżący rok szkolny .. (autobus) - ok. 15:00 (PKP) - wycieczka uczniów klasy III b do tajemniczego ogrodu w Nowogardzie (opiekun - p. Klaudia Szymczak) Zespół Szkół .Symbolika ogrodu w powieści.. Klasa II - III Czas 2 x 45 minut Cele Uczeń: poznaje różnorodne tekstów kultury, właściwie odbiera i analizuje dzieło filmowe, posiada wiedzę na temat tworzywa filmowego, formułuje przesłanie dzieła filmowego, pojmuje film jako syntezę sztuk .Jedną z lekcji poświęciliśmy na opisywanie głównych bohaterów "Tajemniczego ogrodu", czyli Colina i Mary.. ŚWIATŁA GASNĄ SCENA IV ZAPALAJĄ SIĘ ŚWIATŁA Na scenę wchodzi Dick, rozgląda się, znajduje patyk, rzuca go w górę i łapie.. (Zwrócenie uwagi na znaki interpunkcyjne użyte w cytacie) 2) Interpretacja cytatu.10 Temat: Film jako synteza sztuk na podstawie Tajemniczego ogrodu Agnieszki Holland.. nie ma tu o kluczu do tajemniczego ogrodu!Wydany w 1909 roku "Tajemniczy ogród" przyniósł jej dużą sławę i zaliczany jest w poczet najlepszych utworów pisarki.Głównymi bohaterami powieści.. Wymiana listów między Mary, Colinem a Dickiem.. Poniższe scenariusze zaczerpnięte zostały z książki: "Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym" pod redakcją Józefa Binnebesela, Piotra Krakowiaka i Anny Janowicz, przygotowanej przez Fundację Hospicyjną..

Dalsze losy bohaterów "Tajemniczego ogrodu".2.

Aby zrobić to niestandardowo, przygotowałam w canvie notatkę graficzną z kolorowanką w tle.. Dzięki poznaniu natury, dziewczynka poznaje także samą siebie.. Mary i ogrodnik opuszczają scenę.. Mapa serwisu:Można we wstępnej części zajęć obejrzeć fragment innego filmu, ale w związku z tym, że w kolejnym etapie lekcji uczniowie analizują kadry z "Tajemniczego ogrodu", ten film wydaje mi się najbardziej odpowiedni.. 2) Nauczyciel na tablicy pisze cytat z utworu: "Tajemniczy ogród (…), przebudził się do życia.. MATERIAŁY: Książka pt. "Tajemniczy ogród" F. H. Burnett.. Dziewczynka nie zaznała w życiu miłości i ciepła.. Wychowywała ją służba hinduska.. Plan wydarzeń "Tajemniczy ogród" Połącz w pary.. Odpowiedzi (pytania pisemne) 1.Panno Mary, kapryśnico, odwróć zagniewane lico.. tajemniczy ogród Znajdź słowo.. W środku koła wpisz słowo ogród.. 2.Ćwiczenia słownikowe.. Dwadzieścia lat później.. 3.Tok lekcji 1) Nauczyciel zapisuje na tablicy cytat pochodzący z filmu na podstawie powieści "Tajemniczy ogród".. Uczeń: - omawia elementy świata przedstawionego (czas, miejsce akcji, bohaterowie) - określa temat i główną myśl utworu, - wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio, - identyfikuje nadawcę i .Pożegnanie z lekturą Frances'a Hodgson'a Burnett'a "Tajemniczy ogród"..

Cele lekcji.

Po tragicznej śmierci żony, pan Craven zamknął furtkę i zakopał klucz, zabraniając komukolwiek do niego .Ma dwanaście lat i wzbudza sympatię ludzi swoją zabawną i miłą powierzchownością.Praca klasowa "Tajemniczy ogród" 1.. Część właściwa: 1) Próba wspólnej interpretacji cytatu.Skojarzenia z wyraza-mi: tajemniczy, ogród.. wg Agnieszkakulig7.. Zaangażowanie 1.. Podziel uczniów na trzyosobowe zespoły.. a) Zadanie domowe "Korzystając z Karty pracy ucznia, opisz postać jednego z bohaterów powieści, tworząc charakterystykę postaci.". Każdej grupie daj zestaw małych karteczek i pisaki.. Mary, Colin i ich potrzeby 20 min.. Na podstawie przeczytanej lektury napisz jak wyglądał ogród w różnym czasie.. W twym ogródku rosną kwiatki, róże, dzwonki i bławatki.. Tajemniczy ogród Krzyżówka.. PLANOWANIE ŚRÓDLEKCYJNE 1.Przebieg lekcji: Część wstępna: 1) Sprawy organizacyjne: powitanie z uczniami, sprawdzenie listy obecności.. "Tajemniczy ogród (.. ), przebudził się do życia.. Logowanie z domu; Logowanie w szkole; Dziennik.. Swobodne wypowiedzi na temat obejrzanego filmu - burza mózgów (np. film był ciekawy, smutny, wzruszający, kończy się optymistycznie, jest pełen zagadkowości itp.).. Temat: Świat przedstawiony w lekturze "Tajemniczy ogród"..

b) Karta pracy ucznia ...Przebieg lekcji I.

Wypracowanie klasowe.. Przedstawienie proble-mu: Obejrzeliście film "Tajemniczy ogród".. Dick inspiruje Mary do zbliżenia się do sfery duchowości i Boga.. Tajemniczy ogród Połącz w pary.. Stary ogrodnik, Ben Weatherstaff.. Rozwinięcie.. Mary Lennox jest bohaterką książki pt. "Tajemniczy ogród".Quiz "Tajemniczy ogród" Test.. Burnett F. H., Tajemniczy ogród, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 1994.. "Tajemniczy ogród" (lektura uzupełniająca) - scenariusz 5 68 kB Opracowania lektur, Scenariusze lekcji Zaloguj się, by mieć dostęp "Tajemniczy ogród" (lektura uzupełniająca) - test ze znajomości lektury 30 kB Opracowania lektur, Testy Zaloguj się, by mieć dostęp "Tajemniczy ogród" (lektura uzupełniająca) - ćwiczenia wprowadzające 227 kBKartka z pamiętnika Mary, Colina lub pana Cravena.. Napisz kartkę z pamiętnika Mary, dotyczącą dowolnego wydarzenia z lektury.. (1,5 strony) Opisz twój wymarzony ogród.. Wykonajcie dwa plakaty i opiszcie je.. Podsumowanie lektury.. Chodź, odprowadzę cię do domu.. Klasa 5 Polski.. 4.Zapytanie uczniów z charakterystyki Mary i Colina 5.Podział uczniów na 2 grupy CZĘŚĆ WŁAŚCIWA 1.Rozdanie uczniom arkuszy papieru ze szkicem meta planuStrona główna-Scenariusze zajęć filmowych-Tajemniczy ogród (1993) .. Nauczyciel przypomina, że reżyserem "Tajemniczego ogrodu" jest Polka, autorka wielu znanych dzieł filmowych, Agnieszka Holland..

Zapisanie tematu i zapoznanie z celami lekcji.

wg Monikacze.W ogrodzie.. Witam mam na jutro zadanie domowe.. Prowadzący inicjuje rozmowę na temat obrazu, zadając pytania:Porównanie ogrodu do Edenu podczas przebywania tam dzieci dopełnia obecność posłusznych Dickowi zwierząt, które przypominają zwierzęta stworzone przez Boga, by dotrzymały towarzystwa pierwszym ludziom.. Tajemniczy ogród Ustawianie w kolejności.Scenariusz 1; Scenariusz 2; Plan lekcji cz.1; Plan lekcji cz.2; Plan lekcji cz.3; Serwer plików SZKOLNA13-NAS .. Klasa 4 Klasa 4 Klasa 5 Klasa 5 Klasa 6 Klasa 6 Polski Polski.. Podział klasy na 3 grupy.. Zapowiedz, że rozmowy o bohaterach będą przebiegać w dwóch turach.. Pokażę ci, gdzie mieszkam.. Najpierw uczniowie zastanawiają się .WSTĘP: 1.Sprawdzenie listy obecności 2.Sprawdzenie zadania domowego (definicja słowa metamorfoza) 3.Podanie tematu zajęć.. Nadchodzi Mary, która dalej doskonali skakanie na skakance.. I - Życie Mary przed odkryciem tajem-niczego ogrodu i po "wejściu" do niego.. (2 lekcje) 2.. W niniejszym tekście przywołuję małą bohaterkę Tajemniczego ogrodu - Mary Lennox, służy to jednak jedynie .wg Maciekbartkowia.. Jest to miejsce owiane tajemnicą i milczeniem od dziesięciu lat.. Ogród w powieści Frances Hodgson Burnett ogrywa istotną rolę w życiu głównych bohaterów i dla każdego z nich ma inne znaczenie.. Charakterystyka wybranego bohatera.. Ponieważ rodzice jej nie kochali.. Klasa 4 Polski.. Załączniki .. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, żecały świat jest ogrodem.".. Badanie 1.Plik tajemniczy ogród.doc na koncie użytkownika joasicek • folder scenariusze lekcji • Data dodania: 15 cze 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Wypracowanie na temat lektury Tajemniczy ogród " PROSZE.. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, żecały świat jest ogrodem.". Tajemniczy ogród i jego przemiany Sortowanie według grup.. Uczniowie zapisują pracę domową z tablicy do zeszytów.. Najpiękniejszy dzień w moim życiu.. Poradnik małej ogrodniczki.. pracuje z tekstem, porównuje zachowania bohaterów i ocenia zachodzące w nich zmiany, dostrzega analogię między rozwojem wewnętrznym bohaterów, a rozkwitającym ogrodem, redaguje opis wyglądu jednego z bohaterów.. Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów, mówiąc, że dzisiejsza lekcja jest kolejnąScenariusze lekcji.. Realizacja tematu zależeć będzie bowiem od tego, czy dzieci już kiedykolwiek redagowały charakterystykę bohatera literackiego..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt